Read time: 5 minutes
Tag Archives: budget
CheapN’Quick Cooking With Conner Episode 2: Banana Oatmeal $.35! *Link to Micro- YouTube Video in Post!
Watch time: 1 minute 41 seconds https://youtu.be/O8MQd_QH8y8 Hello health enthusiasts and hopefuls! This video details the ingredients, serving size, and methods to making banana oatmeal in less than 2 minutes for 35 cents! Please see the price breakdown below (based on prices from a supermarket in Massachusetts, USA) 1/2 cup of instant oats (20 servingsContinue reading “CheapN’Quick Cooking With Conner Episode 2: Banana Oatmeal $.35! *Link to Micro- YouTube Video in Post!”
QuickN’Cheap Cooking With Conner Episode 1- $3.83 Salad for the whole week!
Watch time: 2 min 37 seconds Hello fellow health enthusiasts and hopefuls! Please enjoy this short video sharing tips on how to prepare lunch for the entire week in less than 20 minutes, spending no more than $3.83 per meal. The ingredients described in this video will serve 5-7 meals. Check out the price breakdownContinue reading “QuickN’Cheap Cooking With Conner Episode 1- $3.83 Salad for the whole week!”
Beginner Cardio 2 Micro-podcast!
Listen time: 1 min 11 seconds https://anchor.fm/conner-erickson/episodes/Beginner-Cardio-2-e14s6c7
Healthy Lunch for $1.88 Micro-podcast!
Healthy Dinner for $1.55!
Save your money, eat healthy! Prep time: 20 mins Boil 3 cups of water While water is boiling, peel skin off sweet potato Preheat oven to 400 degrees Fahrenheit, put peeled sweet potato in boiling water for 6-7 minutes or until oven is preheated Cut sweet potatoes into wedges (or size of your liking), placeContinue reading “Healthy Dinner for $1.55!”
Healthy Lunch for $1.35!
No, there is not an invisible fourth digit in that price! Prep time: 10 mins Chop 2 layers of iceberg lettuce, 1 whole tomato, 1/4 cucumber into pieces (the size of your liking) Place chopped ingredients, and pre-sliced (and precooked) grilled chicken into a mixing bowl Add 1/4 cup shredded parmesan, and oil based dressingContinue reading “Healthy Lunch for $1.35!”
Healthy Breakfast for $1.62!
Everyday I’m muff, muff, muffin…and an orange! Prep time: 1 min Plate bran muffin and orange Peel orange Fresh bran muffin: $1 Fresh orange: $.62 Total Cost: $1.62 Prices are based off: 1 Fresh bran muffin from a supermarket bakery in Massachusetts, USA 8 pack of regular oranges from a supermarket in Massachusetts, USA
Strength and Conditioning Workout for Beginners Micro-podcast!
Listen time: 1 minute 12 seconds https://anchor.fm/conner-erickson/episodes/Strength–Conditioning-for-Beginners-e13o3q4
Healthy Breakfast for $.66 Micro-podcast
Listen time: 1 minute 27 seconds https://anchor.fm/conner-erickson/episodes/Healthy-Breakfast-for-66-cents-e13o3q3