Watch time: 2 min 37 seconds
Hello fellow health enthusiasts and hopefuls! Please enjoy this short video sharing tips on how to prepare lunch for the entire week in less than 20 minutes, spending no more than $3.83 per meal. The ingredients described in this video will serve 5-7 meals. Check out the price breakdown below if it pleases you m’lord or m’lady (If you aren’t familiar with GOT, disregard that last part and excuse my weirdness).
The prices below are based on ingredients bought at a local market in Massachusetts USA.
Tofu: $1.99/5,6,7= $.39, $.33, $.28
3 pk Bell Peppers: $4.99/5,6,7= $.99, $.83, $.71
12 oz Cauliflower Florets: $2.69/5,6,7= $.53, $.44, $.38
16 oz Cherry Tomatoes: $3.99/ 5,6,7= $.79, $.66, $.57
3 pk Romaine Lettuce Hearts: $3.29/5,6,7= $.65, $.54, $.47
6 oz Green Onion: $1.29/5,6,7= $.25, $.21, $.18
1 Cucumber: $1/5,6,7= $.20, $.16, $.14
1 bottle of 11oz dressing: $3.99/5,6,7= $.79, $.66, $.57
Total Cost Per Meal:
5 servings= $4.59
6 Servings= $3.83
7 Servings= $3.30
For more health tips and tricks, stay tuned for more posts…or better yet follow our blog! Have a healthy and wealthy day!